Feb 20, 2012 | admin | News | 0

http://www.fulbright.org.tr/en/component/content/article/132

Congratulations Besi!

We would like to congratulate Fulbright Turkish Student Program alumni Besi Adut on the Short Film Award she was given for her thesis film and for getting accepted to two film festivals. We wish her her great success in these festivals. 

Below is Besi’s message to the Fulbright family. We are looking forward to more good news from our students and alumni.

“Hello My Dear Friends & Allies,

 

I would like to update you with some good news. My thesis film Strange Little Girl got accepted to two more film festivals: The San Francisco Bay Area International Children Film Festival and the New Hope Film Festival.

 

We’ve been in five film festivals and got one best short film award so far. www.slgthemovie.com. Thanks for everyone for supporting me in the past or in the future.

Besi”

 

Besi’s film has received comments like “We’re truly honored to exhibit your film” and “Wonderful student film. A story with heart and courage. The little girl’s acting is excellent as she shows us her transformation and eventually reveals herself. The audience will pull for her throughout her struggle because her personality, imagination and talent flicker through. Supporting cast’s acting also excellent. Nice camera work.”

 

Congratulations, Besi!

 

Fulbright Mezunu Besi Adut’u Tebrik Ediyoruz

Fulbright Öğrenci Bursu mezunlarından Besi Adut’u, tez filminin almış olduğu ödül ile iki film festivali kabulu nedeniyle tebrik ediyoruz.

Besi’nin filmi Strange Little Girl (www.slgthemovie.com), uzmanlardan şöyle yorumlar almış: “Filminizi göstermekten gerçekten onur duyacağız”, “Harika bir öğrenci filmi. Yürek ve cesaret dolu bir film. Küçük kızın, geçirdiği değişimi sırasındaki ve en sonunda kendini açığa çıkardığındaki rol yapma yeteneği harika. İzleyici mücadelesi boyunca kızın yanında olacak, çünkü kişiliği, hayal gücü ve yeteneği açığa vuruluyor. Yardımcı oyuncuların da performansı harika. Kamera da güzel kullanılmış.”

Tebrikler Besi!

Diğer mezunlarımız ve bursiyerlerimizin de haberlerini bekliyoruz.


Leave a Comment